Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Billiani išče navdih v Ljubljani: Plečnikova dediščina in sodobni dizajn

billiani-stories-beyond-belonging-15-scaled-1920x1277

Billianijeva oblikovalska ekipa se je podala na potovanje v Ljubljano, da bi raziskala dediščino velikega slovenskega arhitekta Jožeta Plečnika. Svojo raziskavo so poimenovali “Beyond Belonging,” kar pomeni preseganje meja pripadnosti. Ideja izhaja iz besed Cristine Celestino, umetniške direktorice podjetja, ki pravi: “Občutek pripadnosti spremeni meje iz omejitev v priložnosti.”

Kaj pomeni preseči meje? Za to ekipo je to pomenilo obisk Slovenije, zlasti Ljubljane, mesta, ki ga je Plečnik oblikoval z edinstvenim arhitekturnim slogom, prežetim z zgodovinskimi elementi, pridobljenimi med njegovim študijem na Dunaju in v Pragi. Plečnik se je vrnil v domače mesto in tam izoblikoval povsem nov arhitekturni izraz, ki se je napajal iz tradicije.

Projekt “Beyond Belonging” pripoveduje zgodbo o stolu Billiani skozi prizmo arhitekturnih del Jožeta Plečnika in Ivana Vurnika. Med ključnimi lokacijami, ki jih obravnavajo, so Narodna in univerzitetna knjižnica, arhitektov dom in prvi pokriti športni kompleks v Sloveniji. Vsaka od teh stavb ponazarja različne značilnosti zbirke: institucionalno in strogo, ironično in sveže ter toplo in intimno.

Sokolski dom, prvi pokriti športni kompleks v Sloveniji, zgrajen v dvajsetih letih prejšnjega stoletja, je delo arhitekta Ivana Vurnika. Njegova fasada reinterpretira art deco slog skozi prizmo slovenske tradicije z geometričnimi in dekorativnimi elementi. V notranjosti je prostor oblikovan kot obokana telovadnica z dvema manjšima atrijema, kar ustvarja dinamično atmosfero.

Narodna in univerzitetna knjižnica (NUK) je monumentalna zgradba, ki združuje klasične vplive italijanske arhitekture, zlasti knjižnice Medicean Laurenziana v Firencah. Plečnik je med snovanjem te slovenske palače znanja iskal navdih v antičnem svetu, kar mu je omogočilo ustvariti novo estetiko, ki je hkrati spoštovala tradicijo in jo presega.

Plečnikova lastna hiša, ki jo je arhitekt poimenoval “Stolp in vrt,” ostaja takšna, kot je bila ob njegovi vrnitvi v Ljubljano leta 1921. Intimen prostor ohranja drobce njegove poetike in neprestano iskanje korenin identitete. Njegovo delo v Ljubljani danes predstavlja dediščino, ki ne preneha navdihovati – tako lokalno kot globalno.

Projekt “Beyond Belonging” je tako hkrati poklon Plečniku in raziskovanje novih načinov izražanja identitete prek oblikovanja. Sporočilo je jasno: resnična ustvarjalnost se rodi, ko presežemo svoje meje in odkrijemo globlje korenine.

Morda vam bo všeč tudi...

Dobrodošli v Orionu Intertrade.

Naročite se na mesečni Vodnik dizajna in v zameno vam podarimo 10% popust ob 1. nakupu*.

Kodo za popust prejmete v vaš e-poštni nabiralnik. Za Vas vsak mesec pripravljamo sveže novice o svetu oblikovanja in trendih dizajna.